Potrivit datelor publicate de Banca Naţională a României (BNR), Ministerul Finanţelor (MF) a împrumutat, luni, 1,875 miliarde de lei de la bănci, prin două emisiuni de obligaţiuni de stat.
Ministerul a împrumutat 1,147 miliarde de lei printr-o emisiune de obligaţiuni cu o maturitate reziduală la 121 de luni şi un randament mediu de 6,90% pe an. Valoarea nominală a emisiunii a fost de 700 de milioane de lei, iar băncile au subscris 1,550 miliarde de lei.
Marţi este programată o licitaţie suplimentară prin care statul vrea să atragă încă 105 de milioane de lei la randamentul stabilit luni pentru obligaţiuni.
De asemenea, MF a împrumutat 728,5 milioane lei printr-o emisiune de obligaţiuni cu maturitatea la 44 de luni, la un randament mediu de 6,49% pe an. Valoarea nominală a emisiunii a fost de 700 de milioane de lei, iar băncile au subscris 738,5 milioane de lei.
Marţi este programată o…












