Written by 1:11 pm Business Views: 4

Mugur Isărescu solicită Guvernului să taie privilegiile bugetarilor

Mugur Isărescu solicită Guvernului să taie privilegiile bugetarilor


Guvernatorul Băncii Naționale a României (BNR), Mugur Isărescu, cere Guvernului României să taie privilegiile din sistemul public.

Totodată, șeful BNR a afirmat, miercuri, că mediul de afaceri nu trebuie cocoșat cu impozite.

„Trebuie să plătească toată lumea impozite, nu? Privilegiile fiscale dacă sunt cu un scop bine țintit sunt pentru 1, 2, 3, 5 ani”, a declarat Mugur Isărescu.

„Când depășești 15 ani, nu mai sunt privilegii, devin rente. Devin rente care distorsionează piața și creează și probleme în ceea ce privește solidaritatea și coeziunea”, a explicat el, conform Adevărul.

„Acum înțeleg că unii vor rente viagere. Nu se poate așa ceva. Apropo de mediul fiscal. Nu e vorba să-i împovărăm prea mult, dar treptat trebuie să renunțăm la ele, la privilegiile fiscale”, a mai spus el.

„Se negociază greu pentru că fiecare are electoratul său. Nu spun că se va negocia ușor.

Citeşte mai mult

(Visited 4 times, 1 visits today)
Close