Prim-ministrul
Marcel Ciolacu a postat pe contul său X un mesaj prin care anunţă că este
încrezător că România va deveni membru cu drepturi depline în spaţiul Schengen
până la sfârşitul acestui an.
Marcel Ciolacu este optimist cu privire la intrarea României în Schengen. Foto Facebook
După ce
contracandidatul său de la PNL, Nicolae Ciucă, s-a întâlnit cu cancelarul
austriac Karl Nehammer chiar în ziua în care a fost organizată o dezbatere cu
candidaţii pentru alegerile parlamentare, iată că şi liderul PSD Marcel Ciolacu
anunţă că a purtat o discuţie la telefon cu acelaşi oficial austriac şi are sperenţe că,
până la sfârşitul acestui an, România va intra şi terestru în spaţiul Schengen,
nu doar aerian şi maritim.
În acest sens, el a
postat un mesaj pe contul său X, în care i-a dat tag cancelarului austriac.
Toate aceste
discuţii vin în contextul în care pe 22 noiembrie, cu două zile înainte de
primul tur…












