Written by 5:59 am Știință Views: 1

Nicușor Dan merge sâmbătă în Polonia, la o reuniune cu liderii Estoniei, Letoniei și Lituaniei – Aleph News

Nicușor Dan merge sâmbătă în Polonia, la o reuniune cu liderii Estoniei, Letoniei și Lituaniei – Aleph News

Președintele Nicușor Dan merge pentru a doua oară în această săptămână în Polonia. După participarea de joi la Summitul Flancului Estic de la Gdansk, șeful statului ia parte sâmbătă, 27 iunie, la reuniunea liderilor de la Jurata, găzduită de președintele Poloniei, Karol Nawrocki. La întâlnire participă și președinții Estoniei, Letoniei și Lituaniei, Alar Karis, Edgars Rinkēvičs și Gitanas Nausėda.

Potrivit Administrației Prezidențiale, „reuniunea va fi dedicată analizei unor teme de importanță majoră pentru regiunea noastră, precum întărirea securității europene în fața amenințărilor multiple generate de războiul de agresiune al Rusiei împotriva Ucrainei, de instabilitatea din Orientul Mijlociu și de transformările geopolitice actuale. În cadrul întâlnirii, vor fi dezbătute, de asemenea, aspecte legate de viitorul Uniunii Europene, care trebuie să își adapteze eficient politicile pentru a ține pasul cu provocările…

Citeşte mai mult

(Visited 1 times, 1 visits today)
Close